Kontrola plinovodov

1.0 Kontrola plinovodnega omrežja

Družba Laboratorijski sistemi d.o.o. je v letu 2015 absolvirala akreditacijsko presojo sistema kontrole plinovodnega omrežja v skladu s standardom DVGW G465/1 in pridobila prvo akreditacijo v Republiki Sloveniji. Storitev je prvenstveno namenjena za kontrolo plinskih mrež distributerjev zemeljskega plina, s posebno metodo pa tudi za kontrolo omrežij utekočinjenega naftnega plina. V letu 2023 smo pridobili tudi operativno dovoljenje za letenje z brezpilotnimi zrakoplovi v posebni kategoriji. Kontrola zajema:

  • pregled katastrskih podatkov o legi, dimenziji in posebnostih plinske mreže,
  • analizo predhodnih ugotovitev sistemske kontrole,
  • pripravo ukrepov za primer kritičnih ugotovitev,
  • kontrolo tesnosti z obhodom-sistemsko kontrolo glavnih vodov,
  • kontrolo tesnosti z obhodom-sistemsko kontrolo hišnih plinskih vodov,
  • vizualno kontrolo plinskih vodov,
  • pripravo poročil z uskladitvijo GPS podatkov,
  • pripravo predloga ukrepov za zagotovitev skladnosti,
  • izdelava načrta kontrole za naslednje obdobje,
  • izdajo poročila in certifikata o kontroli.

Po pregledu in pripravi vhodnih podatkov, ter projekta v posebni programski opremi, izvedemo operativni del kontrole, ki zajema pregled celotnega plinovodnega omrežja od izstopa od MRP (oz. točke predaje plina) do hišnih priključnih vodov.

Za kontrolo plinovodov imamo razvite naslednje metode:

  • Kontrola plinovoda peš s prenosnim sistemom oz. s posebno napravo za zaznavanje plina (uporabljamo izključno vrhunske za takšno kontrolo razvite naprave proizvajalca Hermann Sewerin GmbH, Gütersloh iz Nemčije), ki beležijo lokacijo in koncentracijo morebitnega uhajajočega plina. Metoda se uporablja predvsem za kontrolo glavnih, prenosnih in priključnih plinovodov.
  • Kontrola plinovoda s posebnim vozilom v in na katerem je nameščena naprava, ki preko zvonastih sond nameščenih na sprednjem delu vozila zajema zrak in ga analizira na morebitno prisotnost plina. Napravo se upravlja preko računalniškega programa, ki beleži podatke meritev in lokacijo. Metoda se uporablja predvsem za kontrolo glavnih plinovodov, kjer se hitro locirajo večja uhajanja plina. Za izvajanje mobilne sistemske kontrole zakopanih plinskih vodov smo izbrali, po našem vedenju, najsodobnejši sistem imenovan Laser Gas Patroller LGP 800, proizvajalca Hermann Sewerin GmbH, Gütersloh iz Nemčije imenovan Laser Gas Patroller LGP 800, proizvajalca Sewerin.
  • Lokalizacija mesta zaznave prisotnosti plina s posebno napravo za merjenje koncentracij in analizo plina (proizvajalca Sewerin) se opravi na mestu, kjer je bila zaznana prisotnost plina in je potrebno bolj natančno določiti mesto uhajanja plina. Naprava je izdelana v EX izvedbi, kar nam omogoča tudi kontrolo v eksplozivnih območjih, ter kontrolo stavb in ostalih votlih prostorov. Prav tako smo priskrbeli opremo za prezračevanje oz. izpihovanje prostorov nasičenih s plinom (proizvajalca Sewerin), ter za bolj detajlno lociranje samega plinovoda z generiranjem induciranega signala na plinovodno cev. S posebno metodo z dodajanjem sledilnega plina (H2) – »ang. tracer gas«, se lahko locirajo tudi mesta uhajanja v cevovodih, ki še niso zaplinjeni z metanom in v plinovodih z utekočinjenim naftnim plinom.
  • Kontrola odoriranosti plina (ne akreditirana metoda) s posebno napravo za merjenje koncentracij THT (proizvajalca Sewerin). S to metodo merimo ali je v plinovodni sistem dodana dovoljšna količina odorirnega sredstva, ki zagotavlja zaznavo plina metana, ki je drugače brez vonja.